previous month  March 2015  next month
SMTWTFS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
     
Upcoming Events
MAR

03

TUE
Adult Bible Study
10:30 AM to 11:30 AM
"Romans"
Walther Room (church overflow)
MAR

04

WED
Lenten Service
10:00 AM to 11:00 AM
Followed by dessert.
Weekday School / Catechism Instruction
4:30 PM to 6:30 PM
Christ Lutheran Church provides confirmation/Catechism instruction, also called Weekday School, on Wednesday evenings during the school year for children in grades 1 - 8.
Women's Bible Study
5:30 PM to 6:30 PM
South LoungeWalther Room (outside the Ephphatha room)
Lenten Worship Service
7:00 PM to 8:00 PM
MAR

05

THU
Elders meeting
7:00 PM to 8:00 PM
MAR

06

FRI
Men's Bible Study
6:00 AM to 7:00 AM
(Fellowship commons)
Dance Lessons
7:00 PM to 8:00 PM
MAR

08

SUN
Sunday School
9:30 AM to 10:30 AM
Grades Pre-K - 8
Adult Bible Study
9:30 AM to 10:30 AM
(Ephphatha room)
Young Adult Bible Study
9:30 AM to 10:30 AM
Youth room
Divine Worship Service
10:45 AM to 11:45 AM
Callers for Christ
2:00 PM to 4:00 PM
Visiting local neighborhoods to invite people to Christ Lutheran Church and distribute fliers.
Bible Search
Director of Elders: Bob Bayless

The Director of Elders leads the Elders Committee in assisting the Pastors in all matters pertaining to the spiritual welfare of the parish family.

The elders of Christ Lutheran Church assist the pastors in various forms of discipleship like:  making calls on church members at their homes, visiting members that are hospitalized and helping serve communion during divine services.  The elders serve as pairs and are divided into the eight districts below.

To ascertain which Elders' district you live in, just look by the geographic area under your name in the church directory or contact the church secretary or one of the pastors.
 

Elder District Elder(s)
District 1 Tom Watson
District 2 Hal Sinclair & John Henrichs
District 3 Rick Easley & Lowell Smith
District 4 Larry Scroggins & George White
District 5 Jeffrey Faller & Kenneth Lyons
District 6 Herb Steffens & Bob Bayless
District 7 Bane Gaiser & Larry Sperl
District 8 John Groth & Roy Cozad